Dzikuska : Kącik buszmena http://dzikuska.com/ Dzikuska : Kącik buszmena Dzikuska 2018-05-27 17:49:45 Promocje http://dzikuska.com/newsy//promocje http://dzikuska.com/newsy//promocje Jeśli szukasz unikalnego prezentu, szukasz czegoś wyjątkowego dla Kogoś wyjątkowego. Chcesz sprawić radość osobie wręczając jej coś unikatowego, ręcznie robionego, przedmiotu mającego duszę. Jesteś we właściwym miejscu. Dzikuska specjalnie z okazji Mikołajek, Świąt przygotowała kuszącą ofertę promocyjną. Kosze afrykańskie w promocji 50%, maski afrykańskie z hebanu w promocji, miseczki z kamienia mydlanego taniej i wiele innych. Zapraszamy na polowanie. 2016-11-26 17:05:50 Dzikuska w Czterech Kątach http://dzikuska.com/newsy//dzikuska-w-czterech-katach http://dzikuska.com/newsy//dzikuska-w-czterech-katach

Dzikuska w czterech Kątach

Z wielką przyjemnością i nieskrywaną radością zawiadamiam, że w najnowszym wydaniu popularnego czasopisma "Cztery Kąty" pojawiła się prezentacja popiersia z hebanu, z oferty sklepu Dzikuska. W numerze czerwcowym w dziale "ABC drewna" możemy przeczytać ciekawy artykuł o hebanie, a wraz z nim przykładowe wyroby z tego szlachetnego drewna. Serdecznie zapraszam do lektury pisma "Cztery Kąty".
Cztery Katy, okładka
Cztery Kąty, nr 6 czerwiec 2012, str. 138. Artykuł: Ciepła grusza, dostojny heban
Popiersie z Tanzanii
Ciepła grusza, dostojny heban (Cztery Kąty, nr 6 czerwiec 2012, str. 138)
Popiersie z Tanzanii
Ciepła grusza, dostojny heban (Cztery Kąty, nr 6 czerwiec 2012, str. 138)
Prezentowane popiersie z hebanu zostało sprzedane wczoraj (18 maja 2012). W ofercie Dzikuska posiada bliźniacze popiersie, wykonane tą samą techniką zobacz. Serdecznie polecam.

Małe sprostowanie odnośnie treści opisu popiersia: prawidłowy adres strony to: www.dzikuska.com.
2012-05-19 20:38:00
Masajowie http://dzikuska.com/newsy//masajowie http://dzikuska.com/newsy//masajowie

Masajowie

Masajowie są dzisiaj jedną z najbardziej znanych grup etnicznych Afryki. Mieszkający w południowej Kenii i północno-centralnej Tanzanii ci wysocy pełni wdzięku ludzie ubierają się w wiele odmian czerwonego i wydają się odrzucać presję dotyczącą osiedlenia się lub życia rolniczego wierząc, że grzechem jest uprawiać ziemię, jako że nie nadaje się do wypasu po uprawie.
Taniec Masajów
Taniec Masajów
Zdjęcie z Flickr autorstwa brittanyhock
Flaga masajska
Masajska tarcza obronna
Zdjęcie z Flickr autorstwa rdavek
Są nomadami i żyją z wypasu bydła i kóz. Pieniądze nie są dla nich ważne, zamiast nich używają bydła jako oznaki bogactwa.
Masjowie są nomadami
Masajowe są nomadami żyjącymi z wypasu bydła i kóz
Zdjęcie z Flickr autorstwa henribergius
Zamiast budować wioski, Masajowie budują tymczasowe osady tzw. enkang, lub zagrody. Rolą kobiet jest budowanie chat z gliny, które oni zamieszkują przez chwilę, a następnie opuszczają.
Masajska wioska
Chatki Masajów
Zdjęcie z Flickr autorstwa ActiveSteve
Masajowie są bardzo wspólnotowym społeczeństwem i od najmłodszych dziecięcych lat są podzieleni na grupy wiekowe, którym pozostają wierni przez całe życie. Chłopcy i dziewczęta są wychowywani razem do czasu aż dziewczyny osiągną dojrzałość płciową, wtedy są one natychmiast wydawane za mąż za mężczyznę starszego o conajmniej 2 grupy wiekowe. Mężczyźni przechodzą przez różne klasy w ich grupie wiekowej, mając nadzieję na osiągnięcie statusu wojownika. Zwykle, jedyną drogą do osiągnięcia tego statusu jest zabicie lwa włócznią jednorącz.
Młody moran
Moran - młody masajski wojownik
Zdjęcie z Flickr autorstwa David Berkowitz
Znani ze swoich skomplikowanych ornamentów paciorkowych, Masajowie wydają się mieć obsesją na punkcie czerwonego, czerwony barwnik nacierają na całym ciele, a także okrywają siebie w wymyślnych czerwonych ornamentach paciorkowych.
Masajaowie kochają kolor czerwony
Masajowie ubierają się w wiele odmian czerwonego
Zdjęcie z Flickr autorstwa dafyddaptrnce
Ornament paciorowy jest bardzo znany i jest jedną z najbardziej powszechnych rzeczy,którymi handlują. Wzory z koralików identyfikują różne grupy wiekowe Masajów i wielokrotnie młodzi mężczyźni przykrywają się koralikami. Inną formą sztuki Masajówi jest splatanie włosów w warkoczyki. Większość Masajów spędza dni opracowując wyszukane fryzury. Mężczyźni czasami zapuszczają włosy tworząc ogromne warkocze podobne do kobiecych.
Ornamenty Masajskie
Kolorowe ornamenty pięknie ozdabiające ich ciało
Zdjęcie z www.sxc.hu
Masajska kobieta
Masajska kobieta
Zdjęcie z www.sxc.hu

Zobacz także niesamowity taniec Masajów:Rzuć okiem także na wyroby Masajów, które możesz upolować z"Dzikuską": afrykańskie wyroby
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
Zdjęcia pochodzą z serwisu internetowego z darmową grafiką www.sxc.hu , a ich autorzy udzielili licencji na niekomercyjne wykorzystanie.
2011-08-12 19:49:34
Chewa http://dzikuska.com/newsy//chewa http://dzikuska.com/newsy//chewa

Chewa

Chewa lub Chicewa pochodzą z ludu Bantu. Mieszkają w południowo-środkowej Afryce, głównie w Malawi ale również są rozproszeni po całej Zambii i Zimbabwe. Pochodzą z Zairu i Kongo, ale przenieśli się na południe, by uciec od chorób i wojen panujących w całym kraju. Od 15 aż do 18 wieku, gdy pojawili się Portugalczycy, Chewa zakładali i rządzili większością królestw Malawi.
Chewa
Chewa
Zdjęcie z Flickr autorstwa ILRI
Kiedy inne ludy migrowały do Malawi Chewa zachowywali swoją odrębność i starali się wyróżniać na tle innych poprzez swój język, tatuaże i kulturę. Chewa bardzo odróżniają się od innych kultur afrykańskich, nawet w dzisiejszych czasach udaje im się utrzymać i kultywować tradycyjne aspekty ich kultury.

Religia

Chewa wierzą, że Bóg mieszka w górach na granicy Malawi i Mozambiku. Bóg stworzył wszystko i we wszystkim można dostrzec jego rękę. Chewa utrzymują również kult przodków i duchów, poprzez taniec duchy ludzi i zwierząt przenikają i kontaktują się ze sobą. Poziom tańca człowieka odzwierciedla jego duchowe umiejętności i motywacje. Kolejną integralną częścią związku Chewa ze światem duchów jest udział w tajnych stowarzyszeniach. Uczestnik takiego stowarzyszenia jest znany jako Gule. Szczytowym sezonem dla Gule jest lipiec.
Gule
Gule
Zdjęcie z Flickr autorstwa Morilla
W tym czasie młodzi mężczyźni, którzy są Gule, ubierają się w stroje zwierzęce lub przypominające przodków. Kiedy są tak ubrani uznaje się ich za będących w stanie zwierząt i nikt nie powinien próbować się do nich zbliżyć. Jeśli ktoś przez przypadek zbliży się do Gule, powinien szybko rzucić na ziemię pieniądze, jako ochronę przed zabraniem przez Gule na cmentarz w celu poddania rytualnym obrzędom.

Gospodarka

Chewa są społeczeństwem opartym na rolnictwie, rolnictwo jest głównym źródłem ich dochodu. Wódz wioski lub naczelnik określa gdzie i w jakiej ilości ziemia zostanie rozdzielona pośród mieszkańców, zatem własności gruntu stale się zmieniają. Kukurydza i tytoń są głównymi uprawami wykorzystywanymi w celu sprzedaży.
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-08-09 22:01:48
Buszmeni http://dzikuska.com/newsy//buszmeni http://dzikuska.com/newsy//buszmeni

Buszmeni

Buszmeni są jednymi z pierwszych osadników Afryki Południowej. Przywędrowali do Południowej Afryki w ciągu ostatnich 35000 lat. Pierwsze inwazje i przesiedlenia były spowodowane przez osadników Bantu, którzy siłą przejmowali ich tereny. Kolejne przesiedlenia nastąpiły po inwazji belgijskich najeźdźców na ich ziemie. Rzeź ludzi była ogromna, całą ludność wymordowano albo przesiedlono do obozów robót przymusowych. Niestety, życie Buszmenów nie ulega poprawie, wielu z nich jest nadal przesiedlonych daleko od domów i odseparowanych od swoich rodzin.
Buszmeni
Młodzieniec z ludu Buszmenów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Petr Kosina
Buszmeni są niezwykłymi łowcami, bardzo wykwalifikowanymi w czytaniu przyrody, potrafią nawet wykorzystać wygląd piasku w celu znalezienia pożywienia. Używają łuków i włóczni do polowania, jednak, gdy pora sucha zmniejsza ilość dostępnej w roślinch trucizny znani są z doganiania swoich ofiar. Są niesamowitymi atletami szczególnie wykwalifikowanymi w tańcu.
Buszmeni
Buszmeni
Zdjęcie z Flickr autorstwa Petr Kosina
Tradycyjnie są ludem łowiecko-zbierackim, w wyniku nagłej kolonizacji i oporu przed innymi ludami zostali poddani masowym przesiedleniom. Wielu z nich żyje na ranczach, pustyni lub w innych dostępnych miejscach, gdzie mogą zebrać wystarczającą ilość żywności. Buszmeni znani są z 2 rzeczy, ich języka i artystycznych wyrobów. Ich struktura języka jest bardzo zawiła i zawiera niezliczoną ilość brzęczących dźwięków pisanych w różnych symbolach. Złożoność języka dodatkowo oddzieliła ich od sąsiadujących ludów i doprowadziła do większego rasizmu wobec nich. Buszmeni są znani ze swoich artystycznych wyrobów, które stały się symbolem ich walki o lepsze życie. Wiele dzieł sztuki zdobyło międzynarodowe uznanie. Tradycyjna sztuka Buszmenów jest próbą przekazania doświadczeń poznanych w transie. Taniec i opowieści są bardzo ważne dla Buszmenów, sposobem na przekazanie ich poprzez sztukę jest malarstwo artystyczne oraz rzeźba.
Rysunek naskalny
Rysunek naskalny
Zdjęcie z Flickr autorstwa Steve Tatum
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-08-09 22:01:45
Afrykańskie plemiona http://dzikuska.com/newsy//afrykanskie-plemiona http://dzikuska.com/newsy//afrykanskie-plemiona

Odkryj różnorodność  Afryki.

W Afryce można znaleźć wiele różnych kultur, często w odległości kilku mil od siebie. Dowiedz się, co sprawia, że każda z tych grup jest wyjątkowa. Zdobądź podziw dla kultur afrykańskich, które sięgają tysięcy lat! Chcesz dowiedzieć się więcej o plemionach afrykańskich, kliknij na zdjęcie a przeniesiesz się w niezapomnianą podróż.

Masajowie
Masajowie
Dogoni
Dogoni
Bakongo
Bakongo
Amhara
Amhara
Akanowie
Akanowie
Afarowie
Afarowie
Senofu
Senofu
Zulusi
Zulusi
Ewe
Ewe
Chewa
Chewa
Wolofowie
Wolofowie
Yacouba
Yacouba
Samburowie
Samburowie
Buszmeni
Buszmeni
Fang
Fang
Bobo
Bobo
Ashanti
Ashanti
Bemba
Bemba
Bambara
Bambara
Fulanie
Fulanie
Mandinka
Mandinka
Joruba
Joruba
Berberowie
Berberowie
2011-08-09 22:01:37
Jak powstaje tkanina mudcloth? http://dzikuska.com/newsy//jak-powstaje-tkanina-mudcloth http://dzikuska.com/newsy//jak-powstaje-tkanina-mudcloth

Mudcloth

Każdy element mudcloth opowiada pewną historię. Symbole i sposób w jaki są ustawione, a także kolor i kształt mudcloth ujawniają  wiele różnych tajemnic.Status społeczny,  charakter osoby lub jej zawód, wszystko,to może przedstawiać kawałek mudcloth. Istnieje wiele afrykańskich przysłów i innych przedmiotów o  znaczeniu historycznym, które są także powszechnie prezentowane w tkaninach mudcloth. Nawet teraz, wielu ludzi w Afryce jest bardzo ostrożna odnośnie noszonych ubrań, jako że  każdy materiał, kolor i strój ma swoje znaczenie.
Mudcloth

Tkanina mudcloth jest ręcznie tworzona.
Zdjęcie z Flickr autorstwa Alex Bowles
Nawet bez dobrego poznania tych znaczeń mudcloth stały się ostatnio niezwykle popularne w świecie zachodnim. Niezwykle piękne materiały; oryginalne i egzotyczne kolory są ręcznie tkane w  luksusowe i eleganckie tkaniny. Twoja satysfakcja i podziw dla naprawdę pięknej afrykańskiej sztuki może wzrosnąć gdy wiesz więcej o znaczeniu i sposobie myślenia stojącym za artystyczną formą .
Tkanina mudcloth

Nakładanie wzorów na tkaninę
Zdjęcie z Flickr autorstwa marianbijlenga

Wzory Mudcloth

Mudcloth jest nie tylko wyjątkowo piękne, ale również może być interpretowane. Wiele razy mają miejsce  długie   dyskusje na temat tego jak wzory powinny być razem ułożone. Te są  tylko przykładami niektórych  bardzo powszechnych  wzorów i ich znaczeń. Często nie mają jednak symbolicznego znaczenia: kolory i wzory są po prostu stworzone dla ich właściwego  piękna. Istnieje wiele symboli, których nie pokazano tutaj, a które możesz znaleźć w swoich mudcloth; istnieje  nieskończona ilość wzorów i wariacji. Ponadto, wiele znaczeń różni się  w zależności od regionu, grupy etnicznej lub indywidualnej interpretacji.

Jak powstaje taka tkanina?

Proces tworzenia tkaniny mudcloth jest czasochłonny zazwyczaj zajmuje od czterech dni do  tygodnia w zależności od pogody. Każdy element jest wykonany z 100% bawełny i jest w pełni i całkowicie tworzony ręcznie.  Zwykle mudcloth jest tworzona całkowicie od zera. Mężczyźni rozpoczynają proces przez  tkanie bawełny w nić  na krośnie. Krosno jest zwykle trzymane w ręku i tworzy pas tkaniny o szerokości 12 do 15 cm. Do otrzymania standardowego rozmiaru (15x 112cm) trzeba  zszyć dziewięć kawałków. Tradycyjnie kobiety ręcznie malują i projektują ubrania. Artysta tworzący tkaniny mudcloth jest bardzo podobny do artysty europejskiego. Każda koncepcja wymaga szkolenia lub samodzielnego uczenia się przez długi okres czasu. Osoba zajmująca się sztuką malowania mudcloth musi się nauczyć, jak skomponować każdy z wielu różnych naturalnych barwników, jak również tego w jaki sposób każda z tych substancji będzie reagować z tkaniną i utrwalaczami. Błoto używane do tworzenia mudcloth  jest zazwyczaj mieszane z wodą i następnie odstawiane do fermentacji na około jeden rok.Pierwszym krokiem w malowaniu materiału jest  umieszczenie jej w roztworze, który barwi na  żółto działając jak utrwalacz. Zazwyczaj jest to herbata z drzewa Bogolon która pochodzi z Mali w zachodniej Afryce. Używając gałęzi lub metalowych narzędzi artysta ręcznie maluje  błotem wzory na tkaninie, uważając na nasycenia obszaru tak, aby błoto nie wypłowiało. Herbata działa jako utrwalacz dla błotnego barwnika. Materiał następnie jest prany i kolejna warstwa błota nakładana na  pierwszą, i tak dalej dla każdego koloru. Materiał jest następnie suszony i umieszczany  w naturalnym roztworze, aby wzory stały się ciemniejsze. Na koniec zostaje użyta soda do pomalowania obszarów, które będą białe. Ona wybiela tkaninę powodując, że odzyskuje swój oryginalny biały kolor. 
Tworzenie mudcloth
Warsztat pracy artysty tworzącego mudcloth.
Zdjęcie z Flickr autorstwa marianbijlenga

Wzory na tkaninach

łóżko bambusa Wzór ten przedstawia  łóżko z bambusa i liście prosa. Mówi się, że wzór ten jest używany przez kobietę, która pragnie pokazać swoją wyższość w stosunku do innych żon. Chociaż wzór ten jest bardzo popularny, to kobieta nosząca go nie zawsze wypełnia jego znaczenie.
Brave belt "The Brave Mans Belt" Ten wzór jest noszony by zaznaczyć, że osoba nosząca go jest odważna i nieustraszona. Przedstawia on pas, który wojownicy nosili  przed wyjściem na wojnę
 Iguana Iguana’s elbow. Bardzo powszechny wzór. Może oznaczać szczęście jakie iguana może przynieść myśliwemu doprowadzają go do wody.Iguana jest również symbolem Afrykańczyków urodzonych w czasie walk z obcymi państwami.
  Ten wzór oznacza, bogactwo i luksus. Prawdopodobnie obrazuje poduszki bogatych kobiet z obszaru Mauretanii. Te kobiety są uważane za bardzo zamożne: nie muszą pracować, tylko kłaść swoje głowy na poduszkach.
  Ten projekt przedstawia wrzeciono. Bardzo stary i tradycyjny projekt.
  "Wosoko" ~ Ten wzór ma  za sobą wyjątkową historię Rolnik miał sierp, który szczególnie lubił. Działał tak dobrze że pomyślał,iż zasługuje na swój własny wzór. Ten wzór nosi nazwę: tył sierpowego ostrza.
  Jest to kolejny bardzo popularny wzór, który przedstawia kwiat tykwy.
  Ten wzór przedstawia palce krokodyla. Jest to bardzo popularny design.
Istnieje wiele innych wzorów, które mają swoje znaczenie. Trudno jest znaleźć ich precyzyjne znaczenie, jako że  różni ludzie dla tej samej kombinacji wzorów i kolorów nadają różne znaczenia. Im większą wiedzę człowiek zdobędzie na temat danej formy  artystycznej tym większe i głębsze będzie jego uznanie.

Zerknij na filmik pokazujący jak pracochłonny jest proces tworzenia mudcloth. Przyjemności podczas oglądania


Przeczytaj także "Jak toszczyć się o mudcloth?" [ czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-08-09 21:57:14
Senofu http://dzikuska.com/newsy//senofu http://dzikuska.com/newsy//senofu

Senofu

Senofu to grupa ludzi żyjących w północnej części Wybrzeża Kości Słoniowej oraz w Mali. Są znani jako doskonali rolnicy i składają się z wielu różnych grup, które przeniosły się na południe, do Mali i na Wybrzeże Kości Słoniowej, w 15 i 16 wieku.
Senofu
Senofu
Zdjęcie z Flickr autorstwa Viviane Fortaillier photographies UNFPA
Senofu żyją w rygorystycznym systemie kastowym, w którym rolnik jest na samej górze, a muzycy są na najniższym szczeblu społeczeństwa. Rolnictwo stanowi ogromną część kultury Senofu, nawet dla tych, którzy nie należą do kasty rolniczej. To bardzo społeczna wspólnota, ludzie często na zmianę pracują na swoich ziemiach i stosują handel wymienny.
Senofu
Senofu
Zdjęcie z Flickr autorstwa Viviane Fortaillier photographies UNFPA
Niemalże zawsze w każdej wiosce znajduje się grupa składająca się z mężczyzn w wieku 15-35, którzy pracują na polach. Wykorzystując pola dostarczają wiosce rozrywki w postaci wielkiego festiwalu w suchym sezonie. Podczas tego świętowania,bawią się w lokalne rozrywki by np. sprawdzić jak szybko ktoś może radlić pole. Ma to na celu uczynienie pracy bardziej przyjemną. Jednym z największych zaszczytów dla mężczyzny Senofu jest stać się sambali lub mistrzem rolnictwa. Sambali jest szanowany w całym regionie, a w podeszłym wieku  przeważnie oddaje się mu  funkcje przywódcze.


Innym etapem życia społecznego mężczyzn Senofu jest poro. Poro zazwyczaj znajduje się w lesie i służy jako szkoła dla młodych mężczyzn, aż do czasu osiągnięcia dorosłości. W poro wykonuje się wiele  prac rzeźbiarskich, to jest miejsce w którym powstaje większość drewnianych rzeźb, rzeźb z brązu i masek. Czasami są one sprzedawane lokalnym artystom. Największym osiągnięciem dla kobiety Senofu jest umiejętność dobrego gotowania. Jeśli dziewczyna lub kobieta nie potrafi dobrze gotować jest to wielkim wstydem dla rodziny, szczególnie dla matki.


Społeczność damska, znana jako sandogo jest głównie odpowiedzialna za wróżenie.
Senofu są bardzo animistycznym społeczeństwem,  wierzą, że wszystko jest wynikiem działania duchów przodków. Jeśli jakiś rytuał nie zostanie wykonany prawidłowo, wówczas duch może spowodować suszę,  bezpłodność lub długotrwałe choroby.
Maska Senofu
Maska Senofu
Zdjęcie z Flickr autorstwa Topeka & Shawnee County Public Library
Maska Senofu
Maska Senofu wystawa w the Smithsonian's National Museum of African Art w Waszyngtonie
Zdjęcie z Flickr autorstwa catface3
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony:http://www.africaimports.com
2011-08-08 21:32:05
Ashanti http://dzikuska.com/newsy//ashanti http://dzikuska.com/newsy//ashanti

Ashanti

Ludzie Ashanti to bardzo pracowite plemię, które żyje w środku Ghany w Afryce Zachodniej. Pierwotnie Ghana była znana jako złote wybrzeże, a Ashanti słynęli z ogromnej ilości posiadanego złota. Ashanti wymyślili wiele produktów, których wciąż używamy, najpopularniejsze to “mówiące” bębny, ubrania Kuba, ubrania z kory oraz taborety Ashanti.
Grzebienie Ashanti
Grzebienie Ashanti
Zdjęcie z Flickr autorstwa santantadibe
Stołki Ashanti
Śliczne taborety Ashanti
Zdjęcie z Flickr autorstwa Nomade Moderne
Ashanti jako pierwsi wymyślili tkaniny z kory, jeszcze zanim tkaniny bawełniane stały się powszechne. Tkanie ubrań wprowadziło wzory, które nabrały specjalnego znaczenia. Status społeczny, klan, przysłowia, lub inne istotne przesłania są przedstawiane przez różne wzory.
Tkanina Kuba
Tkanina Kuba
Zdjęcie z Flickr autorstwaWoody Collins
Ashanti utrzymują wiarę w przodków, podstawą tej wiary jest przekonanie, że w każdej żywej istocie istnieje dusza, wierzą również w mniejsze i większe moce.
Ashanti żyją we wspólnocie społecznej, gdzie rodziny mieszkają razem. Wiele różnych chat należących do każdej rodziny tworzy w środku dziedziniec. Głową gospodarstwa jest zwykle najstarszy brat, rodzina jest zazwyczaj ściśle związana ze sobą,  rozwód zdarza się bardzo rzadko.
Figurka Ashanti
Figurka Ashanti
Zdjęcie z Flickr autorstwasantantadibe
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-08-08 21:29:37
Wolofowie http://dzikuska.com/newsy//wolofowie http://dzikuska.com/newsy//wolofowie

Wolofowie

Wolofowie są jednym z największych plemion aktualnie zamieszkujących Senegal. Żyją w wielu miejscach od obszarów pustyni Sahara po lasy deszczowe. Pierwotnie Wolofowie w wiekszości zamieszkiwali w małych wioskach zarządzanych przez dużą rodzinę. Obecnie większość ludzi z plemienia Wolof przeniosła się do miast, gdzie mogą zdobyć pracę.
Wolofowie
Wolofowie aktualnie zamieszkują Senegal
Zdjęcie z Flickr autorstwa treesftf
Większość Wolofów to muzułmanie; bycie Wolofem w rzeczywistości wielokrotnie traktowane jest jako równoważne z byciem muzułmaninem. Ich najbardziej popularną formą sztuki są piękne amulety, które zawierają zapisane fragmenty Koranu. Fragmenty te są zapisywane na biżuterii srebrnej oraz na skórzanych torbach. Wolofowie znani są także jako kupcy Afryki Zachodniej, są bardzo agresywni w handlu, co stanowi dużą część ich historii. Historycznie Wolofowie są szczególnie znani ze swojego udziału w handlu niewolnikami. Zajmowali się wyłapywaniem, transportem i sprzedażą niewolników z portu w Dakarze, czego wynikiem było nawiązanie relacji z wieloma ludami w całej Afryce.

Kulturowo, odzież jest bardzo ważna dla Wolofów, którzy są bardzo świadomym społeczeństwem pod względem stylu ubierania. Dla Wolofów, to co nosisz bardzo dużo mówi o tobie. Kobiety ubierają się w sposób wyszukany, często zadłużają się tylko po to, by wystroić się na daną okazję. Noszą także wyszukane fryzury i śliczny makijaż. Wolofowie, znani są jako "trend-setterzy” Afryki Zachodniej czyli wyznaczający trendy.

Rodzina jest bardzo ważna dla Wolofów. Często mężczyzna, wszyscy jego bracia, ich żony i dzieci mieszkają razem w jednej zagrodzie.
Zagroda
Całe rodziny Wolofów mieszkają w jednej zagrodzie
Zdjęcie z Flickr autorstwa treesftf
Wielu Wolofów uznaje poligamię, jednakże poligamia nie wydaje się być uważana za naturalną dla wielu z nich, dlatego zaraz po poślubieniu drugiej żony, rozwodzą się z pierwszą.
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-06-20 10:37:18
Mandinka http://dzikuska.com/newsy//mandinka http://dzikuska.com/newsy//mandinka

Mandinka (zwani także Mandingo)

"Ptak który jest w powietrzu, umysł ma na ziemi." Gdziekolwiek jesteś ważne jest, abyś pamiętał skąd pochodzisz i co jest istotne. Mandinka to piękni ludzie znani ze swoich zdolności muzycznych. Żyją w całej Afryce Zachodniej, głównie w Senegalu, Gambii i Gwineii. Są to jedne z najbiedniejszych regionów na świecie, a większość ludzi żyje tam za mniej niż 300 dolarów rocznie. Życie na tak niskim poziomie mocno spaja plemiona Mandinka, gdyż ludzie są bardzo uzależnieni od siebie. Mandinka żyją w grupach wiosek, które są niezależnie rządzone przez starszyznę wioski i wodzów. Kobiety pracują przy pielęgnacji pól ryżowych i sadzeniu innych roślin, podczas gdy mężczyźni zajmują się uprawą orzeszków ziemnych i kukurydzy, podejmując również inne prace w suchym sezonie.
Mandinka
Dzieci z ludu Mandingo
Zdjęcie z Flickr autorstwa gbaku
Mandinka są społeczeństwem nastawionym na komunikację ustną, posługują się często 3-4 różnymi językami. Prawie wszyscy znają arabski z nauki w szkołach koranicznych, a ich piśmiennictwo głównie opiera się na arabskim.
Szkoła koraniczna
Klasa koraniczna
Zdjęcie z Flickr autorstwa Ferdinand Reus
Przed islamskimi inwazjami Mandinka byli zwolennikami religii animistycznej, wierzącymi w duchy i siły przyrody, ale od czasu inwazji ponad 90% stała się wyznawcami islamu. Mandinka są niesamowitymi tancerzami i są szczególnie znani z ich tańca i śpiewu. Są twórcami instrumentu zwanego “kora”,a wielu tancerzy i śpiewaków opowiada historie poprzez grę na tych instrumentach. Wierzy się, że gra na “kora” sprawia, że muzyk i instrument stają się jednością.
Instrument zwany
Instrument zwany "kora"
Zdjęcie z Flickr autorstwa oceandesetoiles
Muzyk grający na
Wierzy się że gra na "kora" sprawia, że myzyk i instrument stają się jednością
Zdjęcie z Flickr autorstwa PhOtOnQuAnTiQuE
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-06-06 10:01:17
Zasady gry w awale http://dzikuska.com/newsy//zasady-gry-w-awale http://dzikuska.com/newsy//zasady-gry-w-awale

Awale

Zasady gry w Awale (zwana także oware) są bardzo proste, a sama gra jest łatwa do zrozumienia. Z drugiej strony, zwycięskie strategie mogą być złożone i wymagające polotu.
Zasady gry w Awale
Gra awale (znana także pod nazwą oware)
Zdjęcie z Flickr autorstwa bpmm
Zasady różnią się w zależności od regionu, a czasami nawet w zależności od wioski ... Użyjemy tutaj najbardziej powszechnych zasad, klasycznej Awale.

Zasada1: Cel gry

Celem gry jest zdobycie więcej pionków (kamieni, bierek, ang.seed) niż przeciwnik. Finalnie gracz, który zdobył większość pionków wygrywa

Zasada 2: Plansza

“Plansza” składa się z dwóch rzędów, z wydrążonymi sześcioma otworami w każdym. Na początku, 48 pionków jest rozdzielonych między 12 otworów (po cztery pionki w każdym otworze). Rząd sześciu otworów bliżej gracza to jego terytorium.

Zasada 3: Tura w grze

Każdy gracz wykonuje ruch na przemian, pierwszy gracz jest wybierany losowo. Gracz zabiera wszystkie pionki z wybranego otworu na swoim terytorium i przenosi je w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, po jednym do każdego otworu.

Zasada 4: Bicie

Jeśli ostatni pionek zostanie przeniesiony do otworu przeciwnika, który zawiera już jeden lub dwa pionki, gracz zdobywa wszystkie pionki z tego otworu. Zdobyte pionki zostają zdjęte z planszy (otwór pozostaje pusty) i zostają zgromadzone przez gracza

Zasada 5: Wielokrotne bicie

Jeśli gracz ma bicie w ostatnim otworze, a poprzedni otwór na terytorium przeciwnika zawiera również dwa lub trzy pionki (razem z dostawionym), gracz również je bije i sprawdza wcześniejszy otwór i tak dalej …

Zasada 6: Pętla

Jeśli liczba pionków w otworze, z którego chcemy zacząć turę jest większa niż 11, stanowi to pętlę (mamy wystarczającą ilość kamieni na wszystkie otwory), otwór ten zostaje ominięty w rozdaniu, a w rezultacie zostaje pusty. Otwór zawierający dostateczną ilość pionków do pętli nazywa się "Kroo”.

Zasada 7: “Nakarmić” przeciwnika

Gracz nie może "zagłodzić" przeciwnika: oznacza to, że gracz nie może zagrać z otworu, który prowadziłby do zbicia wszystkich pionków na terytorium przeciwnika

Zasada 8: Koniec gry

Gra kończy się, jeśli : - Gracz nie ma żadnych pionków w swoim terytorium, a zatem nie może grać.W tym przypadku drugi zawodnik zdobywa wszystkie pozostałe pionki - Gra zapętliła się, czyli po kilku kolejkach, otrzymujemy taką samą konfigurację pionków na planszy. W tym przypadku, pozostałe pionki nie zostają zbite. - Jeden z graczy kończy grę. Drugi gracz zdobywa wszystkie pozostałe pionki.
Inna odmiana gdy awale
Gra awale to doskonały sposób na miłe spędzenie czasu
Zdjęcie z Flickr autorstwa AdamCohn
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-06-06 08:48:29
Bemba http://dzikuska.com/newsy//bemba http://dzikuska.com/newsy//bemba

Bemba

Bemba, powszechnie tłumaczy się jako "ludzie lasu", są dominującą grupą ludzi w północno-wschodniej Zambii. Znani są z języka, który jest powszechnie używany w większości Zambii, jak również z dwucentymetrowych nacięć robionych dokładnie nad oczami. Bemba mają naprawdę silny wpływ na społeczeństwo Zambii.
Skaryfikacja
Skaryfikacja ciała jest cześcią kultury Bemba. Wykonują nacięcia nad oczami
Zdjęcie z Flickr autorstwa gbaku
Większość Bemba żyje z rolnictwa, gleba w ich okolicy nie jest zbyt żyzna, dlatego gospodarstwa zapewniają im jedynie niski poziom utrzymania. Gdy gleba wyjałowieje przenoszą swoje pola w inne miejsce. Główne uprawy to: proso, ziemniaki, fasola i niewielkie ilości innych warzyw. Zazwyczaj ludzie mają bardzo niewielki dobytek i znikome oszczędności, zmagają się z chorobami, które panują w tym regionie.
Zambia
Bemba są dominującą grupą w północno-wschodniej Zambii
Zdjęcie z Flickr autorstwa Sailing Nomad
Tradycyjnie Bemba ubierają się w odzież z kory, stąd nazwa "ludzie lasu", żyją w małych wioskach składających się z 30-50 szałasów z błota. Bemba posiadają swój własny unikalny system polityczny z jednym wspólnym wodzem wszystkich Bemba, zwanym Citimukulu.
Zambia - chata z gliny
Szałasy z błota
Zdjęcie z Flickr autorstwa sama sama - massa
Ciekawym elementem kultury Bemba są ceremonie ślubów i ich formuła. Kiedy mężczyzna i kobieta stają się małżeństwem mężczyzna idzie mieszkać z rodziną żony i w ten sposób pokolenia tworzą matrylinearny system pokrewieństwa, w przeciwieństwie do powszechnego na świecie systemy patrylinearngo.

W przeszłości Bemba czcili wielkiego boga Lenza, który mieszka w niebie, ale ostatnio w wyniku działań wielu chrześcijańskich misjonarzy stają się nominalnymi chrześcijaninami, których wiara jest mieszanką tradycyjnej religii ludowej z elementami chrześcijaństwa.

Sztuka artystyczna plemienia Bemba jest bardzo wyjątkowa, ponieważ metody których używają bardzo różnią się od metod stosowanych w okolicy. Tkactwo jest dla nich nieznane, wyroby ceramiczne i koszykarskie są bardzo proste, natomiast rzeźby w drewnie i ubrania z kory są wyjątkowo złożone
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-06-02 11:52:39
Fulanie http://dzikuska.com/newsy//fulanie http://dzikuska.com/newsy//fulanie

Fulanie ludzie Afryki Zachodniej

Fulanie z Afryki Zachodniej są największą grupą koczowniczą na świecie. Jako grupa zawierają szeroki wachlarz różnych plemion, które zostały podbite i stały się częścią Fulanów w czasie rozprzestrzeniania się islamu.
Fulanie
Fulanie
Zdjęcie z Flickr autorstwa Ferdinand Reus
Pochodzenie Fulanów jest wysoce sporne, niektórzy uważają, że mają korzenie północno-afrykańskie, inni że arabskie, ponieważ charakteryzują się jaśniejszą skórą i prostszymi włosami. Niektórzy Afrykańczycy odnoszą się nawet do nich jako do "białych ludzi". Jednak ostatnie badania pokazują, że pochodzą oni od nomadów z Północnej i Subsaharyjskiej Afryki. Fulanie byli pierwszą grupą ludzi w Afryce Zachodniej która przeszła na islam poprzez dżihad i święte wojny. Mogli dzięki temu przejąć większość Afryki Zachodniej i ugruntować swoją pozycję nie tylko jako grupa religijna, ale również jako siła polityczna i ekonomiczna.
Rodzina Fulanów
Rodzina Fulanów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Ferdinand Reus
Fulanie są bardzo dumnymi ludźmi; są misjonarzami islamu i wciąż kontynuują podbój Afryki Zachodniej. Fulanie są głównie koczowniczymi pasterzami i handlarzami. Dzięki ich koczowniczemu trybowi życia założyli liczne szlaki handlowe w Afryce Zachodniej. Często Fulanie chodzą na lokalne targi, gdzie zbierają i przekazują ludziom wiadomości, rozprzestrzeniając je w większości Afryki Zachodniej.

Najważniejszą rzeczą w społeczeństwie Fulanów jest bydło. Istnieje wiele nazw, tradycji i tabu dotyczących bydła. Oznaką bogactwa jest ilość posiadanych krów. Bydło wywołuje wiele poważnych konfliktów pomiędzy Fulanami a innymi grupami etnicznymi. Powodem tych konfliktów jest to, że krowy wielokrotnie wchodzą na pola i zjadają zboża miejscowych rolników.
Bydło Fulani
Chłopiec z ludu Fulanów strzegący bydła
Zdjęcie z Flickr autorstwa MikeBlyth
Z upływem czasu środki transportu w całej Afryce Zachodniej zostały unowocześnione. Unowocześnienie transportu wystawia Fulanów na ryzyko utraty tożsamości koczowniczej i zmusza ich do osiedlania się na farmach i w wioskach. Tworzy to często nowe problemy, jako że Fulanie są bardzo dumni ze swojej unikalnej kultury i dążą do panowania nad innymi grupami.

Charakterystyczną różnicą pomiędzy Fulanami a innymi mieszkańcami Afryki jest to, że Fulanie mają ogromny szacunek do piękna. Piękno jest bardzo istotne dla nich, a jednym ze sposobów pokazania go są tatuaże, które robią na całym ciele.
Kobieta Fulani
Dla Fulanów jednym ze sposobów pokazywania piękna są tatuaże umieszczane na całym ciele
Zdjęcie z Flickr autorstwa superdove
Cechą wyróżniającą kobietę Fulanów są jej usta, które często są w odcieniach czarnego na skutek używania henny lub ich tatuowania.

Bycie odważnym i nieustraszonym jest również bardzo ważnym aspektem życia Fulanów, jest to widoczne w ich licznym uzbrojeniu. Jedną z tradycji jest to, że gdy dwóch chłopców osiągnie pełnoletność, uderzają się wzajemnie włóczniami, nie pokazując bólu a śmiejąc się zamiast tego. Wielu ginie podczas tych ceremonii, które obecnie są zakazane w wielu krajach, ale wciąż są praktykowane.

Zwykle Fulani hodują ogromne ilości bydła i w związku z tym osiedlają się na dużych równinach Mali, Nigeru, Burkiny Faso i Gwinei. Fulani utrzymują ścisły system kastowy. Cztery kasty to arystokracja, kupcy, kowale oraz potomkowie niewolników bogatych Fulani.
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-31 09:19:33
Masło Shea http://dzikuska.com/newsy//maslo-shea http://dzikuska.com/newsy//maslo-shea

Masło Shea

Masło Shea jest używane w Afryce od pokoleń, by zachować skórę młodą i zdrową, usunąć rozstępy, a nawet pomóc dzieciom lepiej sypiać.
Masło Shea
Masło Shea jest używane w Afryce od pokoleń, by zachować skórę młodą i zdrową.
Zdjęcie z Flickr autorstwa daveynin

Skąd pochodzi Shea Butter?

Masło Shea jest robione z orzechów drzewa Karite w Afryce. Orzechy są rozłupywane, a następnie pieczone nadając masłu delikatną konsystencję. Następnie masło zostaje wydrążone z orzechów, ugniatane by uczynić go bardziej smarowalnym, a następnie sprawdzane pod kątem jakości Gdy dotrze do nas jest powtórnie poddawane kontroli w celu upewnienia się, że jest jak najlepszej jakości.
Orzechy z drzewa Karite
Orzechy z drzewa Karite
Zdjęcie z Flickr autorstwa whiteafrican
Możesz też kupić filtrowane masło shea, które wielokrotnie przeszło przez gliniane filtry by uzyskać spójną konsystencję i by nie zawierało cząstek łupin orzecha. Niektórzy ludzie wolą filtrowane masło shea, ponieważ nie ma tak silnego orzechowego aromatu. Inni ludzie lubią zapach orzechowy, tak więc jest to osobisty wybór którego sam musisz dokonać!
Masło Shea
Orzechy z drzewa Karite
Zdjęcie z Flickr autorstwa TREEAID
Zerknij na ciekawy filmik o tym jak powstaje masło She (od orzecha do masła)


Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-30 12:54:34
Dogoni http://dzikuska.com/newsy//dogoni http://dzikuska.com/newsy//dogoni

Dogoni

Dogoni (inna nazwa: Dogonowie) to ludzie, którzy zamieszkują klify w południowo-wschodniej Mali i Burkina Faso. Pośród innych afrykańskich grup są unikalni w tym, że zachowali i nadal rozwijają własną kulturę, nawet pomimo islamskich inwazji, które opanowały i zislamizowały wiele obecnych grup.
Dogoni
Dogoni nadal rozwijają własną kulturę
Zdjęcie z Flickr autorstwa Ferdinand Reus
Wioska Dogonów
Wioska Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Makadaka
Chatki Dogonów
Chatki Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa zoulstory
Sztuka plemienia Dogonów jest znana z masek, które są używane w różnych ceremoniach i obrzędach. Maski są znane jako inima, i uważa się że zawierają siłę życiową, która jest nazywana nyama. Istnieje ponad 65 różnych rodzajów masek, używanych do ceremonii.
Maska strażnika
Maska strażnika
Zdjęcie z Flickr autorstwa Mark Abel
Taniec Dogonów
Taniec Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Mark Abel
Maski Dogonów
Maski Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Mark Abel
Równie znane są dogońskie wyroby z drewna, które mają nieco odmienny, prymitywny wygląd, który już zniknął z wiekszości afrykańskiej sztuki. Dogoni używają głównie czerwonych, czarnych i białych kolorów, a także wiele odmian brązów uzyskiwanych z czerwonawych piaskowych gruntów, które otaczają kraj. Sztuka Dogonów jest misternie w całości ręcznie rzeźbiona i ma duże znaczenie kulturowe.
Sztuka Dogonów
Sztuka Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Makadaka
Sztuka Dogonów
Sztuka Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Makadaka
Aż do lat 30-tych 19 wieku Dogoni byli bardzo odizolowani od świata zewnętrznego i opierali się wszelkim obcym wpływom. Dzięki tradycji przekazywanej z ust do ust sądzi się, że pochodzą z zachodniego brzegu rzeki Niger z około 1490 roku. Uciekając przed Mossi i przedostali się do regionu klifów Bandiagara. Osiedlili się tam i żyli przez wieki. Dzięki schronieniu w skałach mogli oprzeć się Muzułmanom, Francuzom i innym, którzy podejmowali próby podboju. Dogoni są podzieleni na grupy rodzinne, które odpowiedają za różne sfery życia. Grupa zwana Awa jest odpowiedzialna za wiele duchowych funkcji kultury Dogonów dotyczących śmierci i okresów żałoby; komunikują się z duchami przodków. Lebe są grupą odpowiedzialną za duchy związane z gospodarstwem. Budują w tym celu wiele różnych ołtarzy z gliny i błota.
Starszyzna wioski Dogonów
Starszyzna wioski Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Mark Abel
Dogońskie dzieci
Dogońskie dzieci
Zdjęcie z Flickr autorstwa Martijn.Munneke
Maski Dogonów
Maski ceremonialne Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa ajoh198
Maski Dogonów
Maski Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa zrim
Maska Dogonów
Maska Dogonów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Mark Abel
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-30 09:56:51
Bambara http://dzikuska.com/newsy//bambara http://dzikuska.com/newsy//bambara

Bambara

Bambara, "ludzie, którzy nie chcą by nimi rządzono" to dosłowne znaczenie tej nazwy. Są największą grupą etniczną Mali w Afryce Zachodniej, stanowiącą około 35% populacji. Posługują się językiem handlowym władanym w większości kraju, stali się również dominującą grupą malijskiej społeczności. Są potomkami rasy Mande i aż do 18 wieku rządzili znaczną częścią Afryki Zachodniej. W 19 wieku bardzo agresywne muzułmańskie grupy zaatakowały twierdze Bambara i przez następne 40 lat Bambara byli pod ich panowaniem. Muzułmanie nie odnosili sukcesów w nawracaniu Bambara na swoją wiarę aż do przybycia Francuzów, obecnie Bambara są w prawie 70% muzułmanami.
Bambara
Bambara
Zdjęcie z Flickr autorstwa Rafa http://www.micamara.es

Gospodarka

Bambara są przede wszystkim rolnikami, uprawiają proso, sorgo i tytoń, jak również nieco bawełny. Posiadają niewielki inwentarz żywy pomagający przy gospodarstwie i poza tym trzymają trochę zwierząt traktując je jak inwestycję bankową. Współpracują z Fulani. W zamian za dostawy warzyw i produktów handlowych Fulani pilnują ich bydła.
Uprawy Bambara
Uprawy Bambara
Zdjęcie z Flickr autorstwa Global Crop Diversity Trust

Kultura

Bambara są kulturą zorientowaną na rodzinę co uwidocznia się w tworzeniu przez nich ogromnych rodzin. Domy Bambara zamieszkuje duża liczba członków rodziny i grup rodzinnych, czasami mieszka w nich nawet 60 osób w tym samym czasie. Wszystkie kobiety są zamężne, nawet wdowy, które są bardzo stare są poszukiwane ze względu na to, że status mężczyzny bardzo zależy od jego żon. Większość kobiet ma około 8 dzieci.

Bambara znani są z bardzo abstrakcyjnych drewnianych rzeźb i obrazów. Mają one na celu to, byśmy na chwilę spojrzeli w nieznane. Bambara kochają tworzyć zwykłe narzędzia i piękne naczynia, a wielu artystów nawet nie rozważa możliwości sukcesu dopóki przedmioty przez nich tworzone nie zaczną służyć konkretnym celom, magicznym czy też praktycznym.
Figurka bambara
Kobieca figurka Bambara
Zdjęcie z Flickr autorstwa peterjr1961

Religia

Większość Bambara uważa się za muzułmanów, jednak powszechna praktyka jest mieszanką ludowych religii i kultu duchów w połączeniu z islamem. Niezwykle istotna dla Bambara jest tradycja, praktyka i przekazywanie różnych praktyk i rytuałów, a także przekonania religijne.
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-29 16:58:40
Bobo http://dzikuska.com/newsy//bobo http://dzikuska.com/newsy//bobo

Bobo

Plemię Bobo mieszka od wieków w zachodniej Burkina Faso i Mali. Są znani ze swoich masek, które są noszone wraz z wyszukanymi strojami podczas świętowania.
Maska Bobo
Maska Bobo
Zdjęcie z Flickr autorstwa peterjr1961
Są przede wszystkim rolnikami, uprawiają również bawełnę, którą handlują z innymi plemionami. Głównym celem kultury Bobo jest przywrócenie równowagi natury, którą człowiek zniszczył. Ład można przywrócić głównie poprzez ofiary i ceremonie. Głównym bogiem jest Wuro, który jest odpowiedzialny za ład na ziemi. Drugim bogiem jest DWO, który objawia się podczas ceremonii z udziałem masek. DWO wstępuje w wybraną maskę noszoną podczas ceremonii, gdy jego duch skomunikuje się z duchem osoby noszącej maskę, osoba ta może przekazać innym wolę DWO.
Mali
Mali
Zdjęcie z Flickr autorstwa sentex64
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-29 15:41:00
Bakongo http://dzikuska.com/newsy//bakongo http://dzikuska.com/newsy//bakongo

Bakongo (Kongo)

Bakongo tworzyli kiedyś wielkie królestwo na całym wybrzeżu Atlantyku, obecnie zamieszkują całe Kongo i Angolę. Zamieszkiwali wybrzeże Atlantyku do czasu gdy Portuglaczycy po raz pierwszy wylądowali na tym wybrzeżu. Zostali zmuszeni do walki na dwóch frontach zarówno przeciwko Portugalczykom, którzy starali się skolonizować ich ziemię; jak również z Portugalczykami przeciwko innym ludom starającym się zdobyć ich ziemię.
Dzieci Kongo
Bakongo
Zdjęcie z Flickr autorstwa UNICEF Sverige
Bakongo żyją w dużych rodzinach, wierzą że w ich rodzinach mieszkają 2 typy osób, zmarli przodkowie z przeszłości i obecna rodzina. Żyjąca rodzina ma obowiązek szanować i dbać o dobre samopoczucie przodków, natomiast obowiązkiem przodków jest ochrona rodziny w czasie problemów. Religia ma duży wpływ na życie ludzi Bakongo, nawet wpływając na ich politykę. Nawet obecnie Bakongo podejmują wiele decyzji politycznych opiertych na wynikach zdarzeń, o których sądzą że wydarzyły się w świecie duchów. Niestety obecnie większość społeczeństwa Bakongo jest bardzo rozdrobniona, bez centralnego przywództwa.
Tradycyjna chata (Kongo)
Tradycyjna chata (Kongo)
Zdjęcie z Flickr autorstwa Camus Live Art
Bakongo są szczególnie znani ze swej wiary w “nkisi” czyli siły duchów oraz indywidualne siły, które kontrolują codzienne życie, ale mogą być w pewnym stopniu manipulowane przez rytuały.
Nkisi
Nkisi (figurka Kongo)
Zdjęcie z Flickr autorstwa stausi
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-27 15:42:04
Amharowie http://dzikuska.com/newsy//amharowie http://dzikuska.com/newsy//amharowie

Amhara

Nazwa Amhara oznacza "miłe, zgodne, piękne i pełne wdzięku”. Ludzie ci rzeczywiście są piękni i mają od wieków ogromy wpływ na Etiopię. Żyją w północno-środkowej Etiopii, w pobliżu Adis Abebie. Ich przodkowie prawdopodobnie pierwotnie pochodzili z miejsca, zwanego teraz Yeman. Wyprowadzają swój rodowód od króla Salomona i królowej Saby, jak również starożytnego króla Menelika I. Żyli pod władzą tej samej rodziny panującej, aż do 1974 gdy ostatni cesarz Haile Selassie utracił władzę.
Kobieta z ludu Amhara
Kobieta zmierzająca po wodę
Zdjęcie z Flickr autorstwa hypertornado
Na życie Amharów, z powodu ich korzeni, ogromy wpływ miała kultura żydowska. Ponadto, około 50% ludu Amharów jest częścią tzw Kościoła Prawosławnego Etiopii, który jest starożytnym kościołem chrześcijańskim założonym około 4 wieku. Byli oni pod silnym wpływem chrześcijaństwa koptyjskiego i syryjskiego, i potrafili utrzymać swoje chrześcijaństwo nawet gdy islam zawładnął resztą północno-wschodniej Afryki. Z powodu dystansu między zachodnim chrześcijańskim kościołem i kościołem etiopskim rozwinęli wiele obrzędów i zwyczajów, które są unikalne dla Kościoła etiopskiego. Należą do nich obrzędy chrztu świętego i post. Post jest niezwykle ważny dla amharskich chrześcijan ; wiernii powinni pościć około 250 dni w roku. Aby być dobrym chrześcijaninem powinni pościć co najmniej 180 dni. Tradycyjny strój Amharów to prosta biała szata, noszona zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Ich jedzenie jest znane jako “injera bo wot”. Injera to płaski chleb a wot to mięso albo mieszanina fasoli kładziona na górze. Przygotowanie żywności Amharanów zajmuje dużo czasu, ma ono wyrazisty smak, który może być pokochany lub znienawidzony!
Injera - tradycyjne danie
Indżera tradycyjna potrawa. Oprócz Etiopii jest też spożywana w Somalii, Kenii, Erytrei i Sudanie.
Zdjęcie z Flickr autorstwa K. Yasuhara
Małżeństwo jest aranżowane przez rodziny, a rozwód i ponowne małżeństwo są dozwolone. Obecnie Amharom żyje się bardzo trudno, ze względu na ciągły brak wody, wylesianie całego kraju oraz fakt, że 85% ludzi mieszka conajmniej dzień marszu od jakiejkolwiek drogi.
Amhara
Tłumy zgromadzone po dostarczeniu worków z żywnością.Regiony Amharów, jezioro Tana
Zdjęcie z Flickr autorstwa aheavens
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-27 14:42:07
Akanowie http://dzikuska.com/newsy//akanowie http://dzikuska.com/newsy//akanowie

Akanowie

Akanowie są grupą etniczną znaną ze złota i ogromnego ducha, która obejmuje wiele podgrup takich jak Ashanti i Agona. Żyją w Ghanie i mówią różnymi odmianami języka Tiwi, znani są ze swojej sztuki i tworzenia biżuterii, są naprawdę niesamowitymi ludźmi z bogatym dziedzictwem kulturowym.
Dziewczynka w ubraniu Kente
Akańska dziewczynka w tradycyjnym stroju Kente
Zdjęcie z Flickr autorstwa Viviane Fortaillier photographies UNFPA
Akanowie są kulturą zorientowaną na zdarzenia, z różnymi rytuałami i ceremoniami, regulującymi oraz kierującymi ich życiem. Isnieją ceremonie narodzin, nadawania imienia, jak również wyszukane rytuały dla różnych etapów życia.
Akanie
Akanowie
Zdjęcie z Flickr autorstwa Viviane Fortaillier photographies UNFPA
Historia Akanów jest bogata w intensywne zamieszki i rozruchy. Z powodu bogactwa Ghany w złoto i zasoby naturalne, Akanowie doświadczali wielu konfliktów z arabskimi sąsiadami z północy. Potem przyszła seria walk plemiennych, a następnie inwazji europejskich. Pierwsi przybyli Portugalczycy około XV wieku. Następnie inni Europejczycy w poszukiwaniu złota, a później po niewolników. Wybrzeże Kości Słoniowej stało się jednym z kluczowych obszarów, z którego transportowano niewolników do Europy i obu Ameryk. Tkanina Kente jest aktualnie w obiegu od około 10.000 lat temu poczynając w starożytnym Egipcie. Pojęcie to pochodzi od egipskiego Kenten, które znaczy kosz. W Afryce jest noszona jako królewska i uroczysta tkanina, na ważne okazje. Tkaniny Kente ma wiele różnych znaczeń i przedstawia społeczne i historyczne myśli.
Tkanina Kente
Tkanina Kente
Zdjęcie z Flickr autorstwa okrahoma
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-26 15:57:04
Anlo-Ewe http://dzikuska.com/newsy//anlo-ewe http://dzikuska.com/newsy//anlo-ewe

Anlo-Ewe

Anlo-Ewe mieszkają głównie w południowo-zachodniej części Ghany. Są zaskakującymi ludźmi, którzy w 1400 r. opuścili swoje domy w Togo i zajęli plaże otaczające Ghanę. Mieszkali tam przez wiele lat, aż do czasów handlu niewolnikami, gdy handlarze zaczęli wywozić całe społeczności ludzi. Anglo-Ewe uciekali poszukując właściwego miejsca, aż osiedlili się w niektórych regionach wysp i lagun. Obszar znany jako laguna Keta stał się podstawową lokalizacją z powodu wystarczająco płytkiej wody otaczającej wyspę, zapobiegającej dobiciu statków do lądu i handlu niewolnikami. Używali kajaków do podróżowania w różne miejsca wewnątrz kraju, gdzie rozwinęli swoje osady oraz do przenoszenia wiadomości i handlu towarami. Rozwinęli swój styl życia i wzorce skupiające się wokół wody.
Rybak region Kete
Rybak okolice laguny Keta
Zdjęcie z Flickr autorstwa sweggs
Anlo-Ewe są szczególnie znani z bardzo ważnego elementu ich kultury; tańca bębnów. Taniec ten jest postrzegany jako sposób na promowanie przyszłości wspólnoty. Każdy w społeczności uczestniczy w nim. Jeśli ktoś odmawia udziału zostaje odrzucony przez społeczność, a przede wszystkim nie ma prawa by być pochowanym.
Bębniarz
Zespół grający na bębnach, Ghana
Zdjęcie z Flickr autorstwa Initiative
Imprezy bębnowe również odzwierciedlają warstwę społeczną. Starsi mężczyżni i kobiety służą radą w ​​zakresie występu i upewniją się, że impreza odbywa się w tradycyjny sposób.

Kolejny warstwa jest trzymana przez artystę muzyka, głównego bębniarza i kogoś podbnego do dyrygenta, który ustawia ludzi i upewnia się, że wystąpią we właściwej kolejności. ta hierarchia ciągnie się aż do najniższych warstw społecznych. Śpiew, taniec oraz grzechotanie uatrakcyjniają występ .

Religia jest niezwykle ważna dla Anlo-Ewe, wszystko jest widziane w sensie duchowym. Cokolwiek się dzieje, nie dzieje się bez powodu. Wszystko na ziemi: drzewa, istnienie człowieka, zwierzęta ma różne poziomy siły wewnętrznej. Ludzie mają prawo do manipulacji lub wykorzystania tych sił na swoją korzyść.

Anlo-Ewe są kulturą zorientowaną na społeczność. Począwszy od urodzenia, zaraz po pierwszych 7 dniach dziecko jest wprowadzane do wspólnoty, a w okresie dojrzewania jest zapoznanawane ze swoimi obowiązkami na rzecz wspólnoty.
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-24 10:47:17
Afarowie http://dzikuska.com/newsy//afarowie http://dzikuska.com/newsy//afarowie

Afarowie

Afarowie to grupa ludzi pochodzących ze skalistego pustynnego obszaru Etiopii i Dżibuti. Ich liczba ludności sięga około 1.500.000, prowadzą koczowniczy tryb życia. Ubożsi Afarowie żyją na chlebie i mleku. Niemal cała woda musi zostać dostarczona do ich osad ze względu na brak naturalnej wody w okolicy. Wymieniają sól, wydobywaną na pustyni, na inne produkty, których nie mają u siebie.
Afarska kobieta
Afarska kobieta
Zdjęcie z http://www.ilcornodafrica.it/f-dancal.htm
Pracownicy w kopalni soli
Pracownic kopalni soli w Assale, Danakil depression
Zdjęcie z http://www.ilcornodafrica.it/f-dancal.htm
Karawana z solą
Karawana z załadunkiem soli
Zdjęcie z http://www.ilcornodafrica.it/f-dancal.htm
Obecnie istnieje wiele programów rządowych mających na celu próbę zmiany trybu życia Afarów, aby mogli się osiedlić i zrezygnować z koczowniczego życia, a także by można było wprowadzić edukację i podnieść ich standard życia. Tradycyjnie Afarowie gromadzą bydło i zwierzęta gospodarskie dla prestiżu, traktują je jak konto bankowe, jednak obecnie rząd usilnie zachęca Afarów do nauki by zostali rolnikami i hodowali bydło na sprzedaż. Afarowie mają bardzo elastyczną konstrukcję mieszkania wykonaną z kijów i skórzanych mat jak pokazano powyżej. To sprawia, że taką konstrukcję łatwo demontować i transportować przy przeprowadzce. Afarowie są nominalnie Muzułmanami z niektórymi podstawowymi wierzeniami pochądzącymi z tradycyjnych przekonań religijnych, w tym kultu dominującego boga niebios. Mimo, że edukacja jest minimalna, religia jest bardzo ważna i Afarowie są bardzo staranni w nauczaniu swoich dzieci Koranu i ortodoksji muzułmańskiej . Przed 19 wiekiem Afarowie mieli bardzo dobrze rozwinięty system zarządzania z rozbudowanym zbiorem wierszy, opowiadań i przysłów, jak również niezwykłym rejestrem roślin i zwierząt. Obecnie walczą o uznanie rządu i niepodległość jako że wielu nie podoba się bycie pod rządami Etiopii.
Zobacz także niesamowity filmik o Afarach:
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
Zdjęcia pochodzą z serwisu internetowego http://www.ilcornodafrica.it/f-dancal.htm , a ich autor udzielił pozwolenia na niekomercyjne wykorzystanie.
2011-05-18 11:38:54
Yacouba http://dzikuska.com/newsy//yacouba http://dzikuska.com/newsy//yacouba

Yacouba

Yacouba (Gio lub Dan) są a grupą ludzi zamieszkujących Gwineę, Liberię i Wybrzeże Kości Słoniowej. Znani są jako ludzie maski oraz z milości do tańca i śpiewu wykonywanych podczas wielu rytuałów,właśnie takiego tradycyjnego tancerza przedstawiają lalki Yacouba. Yacouba wytwarzają także wiele bębnów, które wykorzystują na swoich różnych festiwalach.
Maska Dan
Maska pelmienia Dan
Zdjęcie z Flickr autorstwasantantadibe
Maski stają się domem ducha zmarłego przodka. Kiedy ktoś umiera jego dusza wstępuje do maski, a gdy osoba nosi maskę może dać życie duchowi, zamieszkałemu w masce. Poprzez rytuały i obrzędy maski stale potwierdzają obecność świata nadprzyrodzonego w życiu Yacouba.
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-17 10:20:21
Samburowie http://dzikuska.com/newsy//samburowie http://dzikuska.com/newsy//samburowie

Samburowie

Nazwa Samburu oznacza "torbę do przenoszenia bagażu". Jest to bardzo trafny opis, biorąc pod uwagę ich styl życia. Samburu są nomadycznym plemieniem, bardzo podobnym do kenijskich Masajów. Samburu żyją w Kenii w prowincji Rift Valley, gdzie spędzają większość czasu pasąc bydło i zwierząta gospodarskie.
Samburu
Tradycyjny strój kobiety Samburu bogaty w kolorowe koraliki
Zdjęcie z Flickr autorstwa davida3
Rift Valley
Rift Valley
Zdjęcie z Flickr autorstwa The-E
Wojownik Samburu
Wojownik Samburu grający w tradycyjną afrykańską grę zwaną "Awale Game" (zerknij na zasady gry)
Zdjęcie z Flickr autorstwa meaduva
Ich głównym składnikiem pożywienia jest mleko oraz wszystkie warzywa i produkty naturalne, jakie mogą zdobyć. Ubierają się w barwne ubrania z mnóstwem koralików, bardzo podobnie do Massajów; mieszkają w grupach od 5 do 10 rodzin przenosząc się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pastwiska. Ich społeczność opiera się na koczowniczym pasterstwie oraz napadach na inne grupy i obronie własnych domów.
Kobieta z plemienia Samburu
Niezamężną kobietę Samburu można odróżnić po innych koralikach
Zdjęcie z Flickr autorstwa Gakige
Kobiety Samburu
Rezerwat Narodowy Samburów
Zdjęcie z Flickr autorstwa Nico Praat
Samburowie przywiązują dużą wagę do dzieci, wiele rytuałów i ceremonii jest wykonywanych w celu zwiększenia płodności; bycie bezdzietnym jest wielkim wstydem. Religia Samburów bardzo się różni od ich animistycznego sposobu życia. Wierzą w Boga, który jest wszędzie i jest wszechmocny, a ponadto wierzą w złe moce. Jedynym sposobem komunikacji z Bogiem jest rozmowa przez niewidzialny sznur, który biegnie z nieba na ziemię. Niestety sznur ten został odcięty w przeszłości, ponieważ niektórzy Samburowie nie wierzyli, że Bóg odpowiada na ich modlitwy.
Wioska Samburów
Osada Samburów
Zdjęcie z Flickr autorstwa aftab.
Samburowie - kobieta z dzieckiem
Samburowie przywiązują dużą wagę do dzieci
Zdjęcie z Flickr autorstwa davida3
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-17 10:10:38
Fang http://dzikuska.com/newsy//fang http://dzikuska.com/newsy//fang

Fang

Fang głównie zamieszkują gorące, wilgotne, równikowe lasy deszczowe Gabonu, stanowiąc 80% populacji Gabonu. Fang są średniego wzrostu oraz stosunkowo dobrze zbudowani i dumni ze swojego ogromego piękna fizycznego. Fang są szczególnie znani ze swoich strażniczych figurek, które przywiązują do drewnianych skrzynek zawierających kości przodków. Zgodnie z tradycję, mówi się, że kości zawierają moc zmarłego a w rzeczywistości taką samą ilość energii, jaką ta osoba posiadała za życia.
Figurka strażnika
Strażnicza figurka Fangów "Dallas Musem of Art"
Zdjęcie z Flickr autorstwa mharrsch
Zgodnie z zapisami, Fang przenieśli się z północnego wschodu wieki temu i osiedlili się w tym regionie w celach rolniczych. Jako że byli wojowniczym plemieniem, szybko podbili rdzennych mieszkańców. Wiele grup etnicznych wciąż obawia się Fang ze względu na ich potężną tendencję do agresji. Fang są znani z ich dawnych praktyk kanibalistycznych, które bezwstydnie stosowali w 17 wieku i wcześniej. Głównym zajęciem Fang jest wciąż rolnictwo, którego podstawą jest karczowanie i wypalanie terenów. We wczesnych latach kolonizacji europejskiej wielu uciekało się do polowania na słonie by dostarczyć kość słoniową kupcom. Przywództwo w wioskach Fang jest dziedziczone, a wódz zwykle będzie pochodził z rodziny, która założyła wioskę. Wódz służy również jako duchowy przywódca, który potrafi komunikować się z przodkami wioski. Czyni to nosząc maski, które są również ważnym elementem sztuki Fang.
Maska Fang
Czterotwarzowa maska Fangów "Dallas Musem of Art"
Zdjęcie z Flickr autorstwa mharrsch
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-16 15:24:40
Wyjątkowa biżuteria Tauregów http://dzikuska.com/newsy//wyjatkowa-bizuteria-tauregow http://dzikuska.com/newsy//wyjatkowa-bizuteria-tauregow

Srebro Tuaregów

Srebro Tuaregów jest jednym z najcenniejszych i symbolicznych elementów afrykańskiej biżuterii jaką można znaleźć w dzisiejszych czasach. Każdy kawałek jest ręcznie wykonywany  przez koczowników z plemienia Tuareg w Afryce Północnej. Biżuteria Tuareg uosabia ich bogate dziedzictwo i kulturę
Srebro Tauregów
Taureskie srebro
Zdjęcie z Flickr autorstwaawrose
Tajemniczy nomadowie są bogaci w historię, mitologię i tradycję. Każdy kawałek biżuterii bez wątpienia  rozbudzi na zawsze nasze poczucie przygody i egzotyki.
Kobiety tuareskie czasami nie noszą złota z powodu przesądnego lęku przed  złotem. Dlatego też taureskie srebro zajęło ważne miejsce w tradycji Tuaregów. Tuareskie srebro jest ze stopu miedzi i srebra, a odcień może się zmieniać od połyskliwego srebra  w tonację  świecącej miedzi, złota.
Wisor tuareski
Wisor tuareski
Zdjęcie z Flickr autorstwa tortipede
Biżuteria srebrna Tuareg jest częścią majątku  każdej taureskiej rodziny. Ma zarówno wartość symboliczną jak i finansową, służąc również jako oszczędności i waluta wymienna.

Każdy kawałek biżuterii ma w sobie pewną informację i zawiera czasem już zapomniane symbole. Każdy naszyjnik noszony przez taureskie kobiety opowiada historie jej narodu, jej miasta.

Częstokroć wisior przedstawia pałac sułtana, perły przedstawiają zewnętrzne kwatery i ich pozycję w stosunku do pałacu; trójkąty czasu, pustynne plemiona. Jeśli w biżuterii, zostały użyte kamienie przedstawiają one samego samego sułtana i jego dwór. Istnieją również  symbole dla mężczyzn, kobiet, symbole macierzyństwa i narodzin.

Zerknij także jak powstaje ta niesamowita biżuteria:
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony:http://www.africaimports.com
2011-05-16 15:19:26
Berberowie http://dzikuska.com/newsy//berberowie http://dzikuska.com/newsy//berberowie

Berberowie

Styl życia Berberów został nietknięty przez wieki i wiele z tych praktyk i zwyczajów nadal ma miejsce. Berberzy to jedno z pierwszych zarejestrowanych plemion w Afryce Północnej jak wynika z zapisów sięgających starożytnych Greków i Fenicjan.
Berber
Berberowie
Zdjęcie z Flickr autorstwa ExpeditionMedicine
Plemię Berberów jest dobrze znane ze swojej pięknej srebrnej biżuterii jak również z wyrobów ze skóry i ręcznie tkanych dywanów. Berber jest tak naprawdę nazwą ogólną i odnosi się do wielu ludzi, którzy żyją w regionie Afryki Północnej. Wybrzeże “Barbary” zostało faktycznie tak nazwane po tym jak Berberzy zamieszkali ten obszar, a także z powodu ich ataków na statki, które zatrzymywały się tutaj.
Kobiecy naszyjnik wykonany przez Berberów
Kobiecy naszyjnik wykonany przez Berberów
Zdjęcie z Flickr autorstwa ellenm1
Dywan wykonany przez Berberów
Berberzy znani są ze swoich dywanów
Zdjęcie z Flickr autorstwa pietroizzo
Określeniem, którego wielu Berberów używa do opisania siebie, jest Amazigh. Berberzy byli w konflikcie z Arabami przez wieki, ale zaczęli stopniowo asymilować się z kultura arabską, tak że obecnie bardzo trudno jest odnaleźć różnice. Berberzy byli tradycyjnie ludem koczowniczym, który podróżował przez całą Saharę w celach handlowych, ale od czasu porzucenia migracyjnego stylu życia, stali się rolnikami w całej Afryce Północnej i Europie Południowej. Większość Berberów wyznaje animistyczną wersję islamu. Noszą amulety ochronne, a także praktykują wróżby z Koranu, co odróżnia ich od bardziej ortodoksyjnych wyznawców islamu.
Drzwi Yoruba
Wioska Berberów wzdłuż Tizi-n-Tichka
Zdjęcie z Flickr autorstwa vtveen
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-12 12:33:29
Zulusi http://dzikuska.com/newsy//zulusi http://dzikuska.com/newsy//zulusi

Zulusi

Zulusi są największą grupą etniczną w RPA. Znani są z pięknych, jaskrawych kolorowych koralików i koszy, a także z drobnego rzemiosła.
Kobieta Zulu
Zuluska kobieta
Zdjęcie z Flickr autorstwa Pluca
Przepiękne ręcznie plecione kosze
Kosze które zapierają dech w piersiach: przepiękne, niesamowite, charaktersytyczne dla Zulusów
Zdjęcie z Flickr autorstwa marispacifica
Zului i ich wyroby z koralików
Talent Zulsów objawia się także w ręcznie tworzonej biżuterii z koralików
Zdjęcie z Flickr autorstwa David J. Roberts
Tradycyjne produkty
Zulska kobieta tworząca naczynia w rekonstruowanej wiosce, RPA 1979
Zdjęcie z Flickr autorstwagbaku
Zulusi wierzą, że są potomkami wodza z obszaru Kongo, w 16 wieku migrowali na południe przejmując wiele tradycji i obyczajów ludu San również zamieszkującego obszar Republiki Południowej Afryki.
Wódz Zulusów
Wódz Zulusów
Zdjęcie z Flickr autorstwaPluca
Zulusi
Zuluska kobieta podczas podawania jedzenia klęczy okazując w ten sposób szacunek
Zdjęcie z Flickr autorstwa firesika
Tańczący Zulusi
Taniec Zulusów
Zdjęcie z Flickr autorstwaNH53
W okresie 17 i 18 wieku wielu najpotężniejszych wodzów zawarło traktaty i oddało wioski Zulusów pod kontrolę Brytyjczyków. Wywołało to wiele konfliktów, ponieważ Zulusi mieli silnie patriarchalne systemy rządzenia wioskami, więc przeciwstawiali się Brytyjczykom, ale nie mogli wygrać z względu na posiadanie zbyt małej siły.


Zulusi wierzą w Boga Stwórcę znanego jako Nkulunkulu, ale ten Bóg nie ingeruje w ludzi i nie interesuje się  życiem codziennym. Dlatego większość Zulusów wierzy we wpływ duchów na ich życie codzienne.

W celu nawiązania współpracy i komunikacji z duchami przodków Zulusi używają wróżb . Wszystkie nieszczęścia są wynikiem złych czarów lub obrażonych duchów, uważa się, że nic nie dzieje się w wyniku przyczyn naturalnych. W praktyce Zulusi są podzieleni na pół, około 50% żyje w miastach i angażuje się w prace domowe a kolejne 50% pracuje w rolnictwie. Bardzo trudno znaleźć Zulusom dobrą pracę w Republice Południowej Afryki, ponieważ nie są oni wykształceni oraz panuje tam olbrzymi rasizm.
Tradycyjna chata Zulusów
Tradycyjna zuluska chata
Zdjęcie z Flickr autorstwa gbaku
Ozdabianie chat
Park etnograficzny "Lesedi Cultural Village". Zachwycająca jest radość kobiety Zuluskiej podczas wykonywania swojej pracy
Zdjęcie z Flickr autorstwa Squashimono
Młoda Zuluska
Park etnograficzny "Lesedi Cultural Village"
Zdjęcie z Flickr autorstwa Squashimono
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony:http://www.africaimports.com
2011-05-09 13:55:01
Joruba http://dzikuska.com/newsy//joruba http://dzikuska.com/newsy//joruba

Joruba

Joruba mieszkają w południowo-zachodniej Nigerii i Beninie. Rozwinęli oni wiele różnych form sztuki artystycznej, w tym ceramikę, tkactwo, wyroby z koralików, metalu i tworzenie masek. Większość prac artys. została stworzona by oddać cześć bogom i przodkom, a ponieważ istnieje ponad 401 bogów znanych przez Joruba, stworzono niezliczoną ilość rzeźb i prac artystycznych. Joruba zostali porównani do starożytnych Greków ze względu na fakt, że obie narodowości miały wielu bogów, a także z powodu uderzającego podobieństwa w strukturach bogami
Drzwi Yoruba
Drzwi wykonane przez plemię Joruba (brytyjskie muzeum)
Zdjęcie z Flickr autorstwa Steve Tatum
Joruba stali się dość popularni wśród Afrykańczyków na całym świecie, którzy uznają, że ich korzenie pochodzą od Joruba i podążają za ich religią i kulturą. Wielu przyznaje , że są częścią diaspory niewolników Joruba.
Kobiety Yoruba
Kobiety Joruba
Zdjęcie z Flickr autorstwa lisago
Joruba pochodzą od ludzi znanych jako Oyo, od których się oddzielili i stali się dość popularni dzięki handlowi z Portugalczykami, co dało im duże zapasy broni. Jednak nie byli w stanie odeprzeć ataku Fulani, którzy najechali ich i zepchnęli wielu Joruba na południe. Pod koniec 1800 roku Joruba zawarli porozumienie z Fulani, a w 1901 roku Brytyjczycy skolonizowali ich. Z powodu ich wrogości w stosunku do Fulani, którzy są wielkimi ewangelistami islamu, większość Joruba nie przeszła na Islam, ale zamiast tego pozostała przy kulcie wielu bogów i duchów. Ekonomicznie Joruba przede wszystkim zajmują się rolnictwem z około 15% zatrudnieniem osób jako kupców lub artystów i rzemieślników.. Jedną z cech, które sprawiają, że są niepowtarzalni to ich tendencja do tworzenia dużych aglomeracji miejskich zamiast małych wiosek. Większość dużych miast Beninu i Nigerii jest zamieszkiwana niemal wyłącznie przez Jorubów.
Egungun
Egungun (czyt. e-gugu) - tradycja obrzędowa nigeryjskiego plemienia Joruba polegająca na komunikowaniu woli zmarłych przodków (tzw. "żywych zmarłych") żyjącym członkom plemienia za pomocą zamaskowanej postaci.
Zdjęcie z Flickr autorstwa lisago
Poczytaj także o innych plemionach [czytaj więcej i dowiedz się więcej]
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-09 11:40:41
Jak troszczyć się o tkaninę mudcloth? http://dzikuska.com/newsy//jak-troszczyc-sie-o-tkanine-mudcloth http://dzikuska.com/newsy//jak-troszczyc-sie-o-tkanine-mudcloth

Jak troszczyć się o tkaninę mudcloth?

Mudcloth powinna być uprzednio uprana, jeżeli ma być użyta w krawiectwie lub innym rzemiośle, w celu usunięcia nadmiaru błota i barwnika. Dzięki upraniu stanie się również bardziej miękka i gładka w dotyku.

Dobrze jest sprawdzić próbkę lub kawałek każdej tkaniny by upewnić się, że metody prania i środki piorące są właściwe dla tkaniny. Mudcloth można bez obaw czyścić chemicznie, prać w pralce lub ręcznie. Należy pamiętać, że niektóre pralnie chemiczne nie wyczyszczą ręcznie robionych tkanin.

Jeśli pierzesz w pralce, umieść tkaninę w woreczku na bieliznę i pierz w zimnej wodzie przy użyciu delikatnego programu i łagodnego detergentu do prania. Woda stanie się ciemna, zatem przynajmniej początkowo tkaniny powinny być prane same. Być może będziesz musiał wypłukać pralkę przed praniem innych ubrań. Używając dowolnej metody czyszczenia, po pierwszym razie mogą wystąpić pewne wyblaknięcia. Susz w pozycji płaskiej lub wieszaj przeschnięte. Mudcloth bez obaw może być także prasowana żelazkiem z parą.
Poczytaj także o tym jak powstaje tkanina mudcloth: [czytaj więcej i dowiedz się więcej
Oryginalny angielski tekst artykułu pochodzi ze strony: http://www.africaimports.com
2011-05-05 12:27:18